Tuğyan nedir? Tuğyan ne demek
Tuğyan ne demektir? kısaca

Sözlük anlamı: Taşma, coşma. Azma. Hiddetlenme.

Haddi aşma, zulüm, azgınlık, sapıklık; isyan, küfür. “Tuğyan” kelimesi “tağâ” (azdı, taştı, zulmetti) fiilinin masdarıdır.
Köken arapça

27 Ağustos 2014 Saat: 22:22

Bir önceki yazımız olan Mevali nedir? Mevali ne demek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sponsorlu bağlantılar

1 Yorum

  1. Tuğyan anlamı nedir?

    Kur’an’da dokuz yerde geçer. Ayrıca haddi aşıp azgınlık yapan kişi ve topluluklar manasında (taği) altı yerde; insanları yoldan çıkaran, azdıran “şeytan”, “put” ve “kâhin” anlamında (Tağut) sekiz yerde geçer. Masdar ve diğer türevleriyle birlikte bu kelime Kur’an’da toplam otuzdokuz yerde zikredilir.

    Hadiste: Hızır’ın öldürdüğü çocuğun (bk. el-Kehf, 18/74, 80) inkarcı bir tabiata sahip olduğu, eğer yaşasaydı ebeveynini “tuğyan”a ve küfre sürükleyeceği (Müslim, Kader, 29; Ebu Davud, Sünen 16, Hadis No: 4705) bildirilmektedir. Yine hadiste malın “tuğyan”ı olduğu gibi ilmin de “tuğyan”ı olduğu bildirilmiştir. Yani ilim, sahibini, şüpheli hususlarda ruhsat kullanması suretiyle, helâl olmayan yollara sevk eder. İlmi dolayısıyla kendisinden aşağıda olan kimselere büyüklük taslar ve mal sahibinin yaptığı gibi ilmiyle amel etmeyerek ilminin hakkını veremezse bu ilmin tuğyanı olur (bk. İbn Manzur, Lisanu’l Arab, “Tağa” md.).

Yorumunuz...

Mesajınız: