Fobi nedir? Fobi ne demek
Fobi nedemektir? Sözlük anlamı nedir?

Bazı şeylere karşı hissedilen aşırı ve sürekli korku, korku hastalığı.


Etiket:

fobi ne demek, fobi nedir, fobi ne, fobi nedemek, fobim ne demek

07 Şubat 2014 Saat: 15:37

Bir önceki yazımız olan Fob ne demektir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sponsorlu bağlantılar

6 Yorum

 1. Fobi Ne Demektir ? Ne Değildir ? Ganiş Bakış ve tedavileri

  Fobi, bir nesne ya da bir durumun tehlike oluşturabileceğini düşünmek ve ondan uzaklaşmaktır. Asansör fobisi, karanlık fobisi, yükseklik-hız fobisi, böcek fobisi, #kapalı yer fobisi, sosyal alan fobisi gibi türleri vardır.

  sosyal_fobi

  Örnekleri çoğaltacak olursak, başarısızlık korkusu, #köpek korkusu, yalnızlık korkusu, dişçi korkusu, toplum içinde konuşma korkusu, kan korkusu, hastane korkusu, gece korkusu, ölüm korkusu gibi.

  Bir fobi ile yaşamak zordur fakat korkulan şeyler her gün karşımıza çıkmayabilir. Aile, arkadaş ya da bir uzmana bu durumu anlatarak ki bu zamanla olabilir, bu şekilde atlatılabilir. Korkunun üstüne giderek onu yavaşça uygulayarak da bu aşılabilir.

  Genelde yeni denenen ya da ilk kez yapılan şeyler meraklıdır ve gizemi bazen korku ya da endişe getirebilir. Bu ilerlerse fobiye dönüşür. Kaynağını tespit ederek ana sorunu öğrenmek ve iyileştirmek faydalı olacaktır. Sosyal fobi insanlarda en yaygın olanıdır.

  Toplum içine karışmamak, kimseyle muhatap olmamak, birşeye karışmamak gibi. Agorafobi ise panik atağa bağlı olarak gelişir. Kişilik bozukluğu ile de gelişebilir. 3 ana grubu vardır. Özgül fobi, sosyal fobi, agorafobi. Özgül fobi herhangi birşeyden korkma, kedi, köpek, gece gibi.

  Sosyal fobi, toplumda kaygılı olma toplumsal fobi. Agorafobi ise bir yerde duramama, sıkılma gibi. Çarpıntı, sıcak basması, terleme ile görülür. Çocuklarda 5-9 yaş arasında görülebilir.

  Tedavi genelde uzman tarafından tavsiye edilen ilaçlarla yapılırken, sosyalleşme, arkadaş edinme, üstüne gitme yöntemleri ile de kişi kendini rahatlatabilmektedir.

 2. mesela örnek: kemal sunalın uçağa fobisi vardı 🙁

 3. karnlıktan korkarım

 4. Doctora gidemiyorum 🙁

 5. Fobi sözlük anlamı nedir?

  Belirli nesneler veya durumlar karşısında duyulan olağan dışı güçlü korku, yılgı.

 6. FOBİ kelmesi, kişinin, belirli nesneler ya da durumlar karşısında duyduğu, kapıldığı baskılı, kaygılı, olağan olmayan, hastalık derecesinde güçlü korkudur

Yorumunuz...

Mesajınız: